ایش، ایو، آزادلیق

بحران کم‌آبی در بیله‌سوار و صدای اعتراض مردمی که شنیده نمی‌شود

0

معضل کم‌آبی در روستاهای شهرستان بیله‌سوار وضعیتی وخیم دارد. به گزارش وب‌سایت «راه دانا»، «حسن قبادی» فرماندار این شهرستان تعداد روستاهای دارای مشکل آب در بیله‌سوار را ۳۱۲ روستا عنوان کرده و گفته است: «سیصد و دوازده روستای شهرستان با مشکل کمبود آب‌شرب مواجه هستند که نیازمند اقدامات ویژه‌ای در راستای تجهیز تصفیه‌خانه‌ها و نوسازی شبکه‌های تاسیسات آبی و افزایش ظرفیت شبکه است.»

از سال ۱۳۸۸ و برای حل مشکل آب بخشی از روستاهای شهرستان بیله‌سوار پروژه‌ای تحت‌عنوان «خروسلو» کلنگ‌زنی شده است. عملیات اجرایی این پروژه که باهدف آب‌رسانی به ۱۷۰ روستا و منطقه قشلاقی شهرستان آغازشده است، پس از گذشت یک دهه هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد. طرح آب‌رسانی خروسلو ازجمله معدود طرح‌های انتقال آب در ایران است که نه‌تنها بین حوضه‌ای نیست، بلکه بایستی در یک شهرستان مشخص احداث شود. بر این اساس، خسارت‌های زیست‌محیطی طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای نیز متوجه آن نیست.

بااین‌وجود، یکی از ساکنین روستای نظرعلی‌بلاغی شهرستان بیله‌سوار در گفتگو با ایران‌وایر درباره طرح آب‌رسانی خروسلو می‌گوید: «تکمیل این پروژه به عمر ما قد نمی‌دهد. پروژه خروسلو هیچ پیشرفتی نداشته است و تا زمان پایان آن‌ همه به دلیل بی‌آبی از این منطقه مهاجرت کرده‌اند. روستای ما قبلا ۲۵۰ خانوار داشت که الان بیشتر از ۱۵۰ خانواده به دلیل مشکلات تامین آب از این روستا مهاجرت کرده‌اند.»

این شهروند در کنار تاکید خبر مشکل کمبود آب در اکثر روستاهای شهرستان بیله‌سوار بابیان اینکه مشکل تامین آب آشامیدنی روستای نظرعلی‌بلاغی تنها معطوف به فصول گرم نیست می‌گوید: «آب آشامیدنی ما در تمام فصول از طریق تانکرهای حمل آب تامین می‌شود. گاهی تا بیش از یک هفته آبی برای روستا نمی‌آورند. حتی برای تامین آب برای مصارف بهداشتی و حمام نیز مشکل‌ داریم. هرروز از تلویزیون می‌گویند برای مقابله با بیماری کرونا بهترین روش رعایت بهداشت است. ولی هیچ مسئولی از خود نمی‌پرسد ما که برای آشامیدن آب نداریم چطور باید بهداشت را در بالاترین سطح رعایت کنیم که مریض نشویم. اگر مریض هم بشویم دکتری نیست به داد ما برسد. دولت یک بهداری برای ما درست کرده اما مشکل کمبود آب باعث شده هیچ پزشکی حاضر نباشد در این روستا زندگی کند.»

وی در ارتباط با شیوه تامین آب برای دام‌های روستا می‌افزاید: «چشمه‌ای در جنوب روستا هست که آب لازم برای گاو و گوسفندها ازآنجا تامین می‌شود؛ اما آب چشمه تلخ است و قابل شرب برای انسان نیست. ولی وقتی آب به روستا نمی‌رسد حتی برای درست کردن خمیر برای نان مجبور به استفاده از این آب تلخ می‌شویم.»

این شهروند ساکن شهرستان بیله‌سوار بابیان اینکه نه‌تنها روستای نظرعلی‌بلاغی که بسیاری از روستاهای دیگر در این شهرستان مناطقی صعب‌العبور نیستند، درباره پیگیری‌های مردم این روستا از مسئولین برای حل معضل آب می‌گوید: «سال‌هاست پیگیری ما از مسئولین برای حل مشکل آب بی‌نتیجه مانده است. تا به امروز اهالی روستا با تک‌تک مسئولین استان اردبیل از فرماندار بیله‌سوار تا مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی و حتی استاندار تماس گرفته‌اند ولی هیچ‌کدام از مسئولین به‌جز وعده‌ووعید کاری برای حل پایدار مشکل آب نکرده‌اند. بعضی مسئولین حتی وقتی برای بیان مشکل خود تجمع می‌کنیم و یا با آن‌ها تماس می‌گیریم جواب ما را نمی‌دهند. مسئولین وعده تکمیل طرح آب‌رسانی خروسلو را تکرار می‌کنند درحالی‌که این پرونده در این سال‌ها پیشرفت فیزیکی نداشته و به حال خود رها شده است. مسئولین اگر بخواهند می‌توانند مشکل آب روستای ما را از مناطق خلیفه‌لو و یا سه‌راه خروسلو که فاصله چندانی هم با روستای ندارد تامین کنند؛ اما آن‌ها در حالی اراده‌ای برای حل مشکلات ما ندارند که خود حتی دو روز نمی‌توانند زندگی در این روستا را تحمل کنند.»

اجرای طرح‌های آب‌رسانی به روستاهای بیله‌سوار به دلیل وجود منابع آبی در این شهرستان نیازمند سرمایه‌گذاری‌های سنگین و انتقال آب از مناطق دوردست که خود باعث آسیب به محیط‌زیست و ایجاد اختلاف در حق‌آبه میان مناطق مختلف می‌شود، نیست. این شهرستان در سرزمین جلگه‌ای و هموار بنا شده و به دلیل نزدیکی به دریای خزر و ارتفاع کم، منطقه‌ای مرطوب و دارای مراتع سرسبز و قشلاقی است.

 کارگران درباره تعطیلی این کارخانه در سال جدید گفته‌اند: «در فروردین ماه سال جاری و هم‌زمان با تشدید شیوع کرونا، کارفرما به صورت غیابی به دلیل حفظ سلامتی کارگران، کارخانه را با ۱۳۶ کارگر تعطیل کرد. از آغاز سال جاری نیز ما منتظر دریافت مقرری بیمه بی‌کاری خود هستیم اما به دلیل معوقات بیمه‌ای، امکان بازگشت به کار بعد از پنج ماه هنوز فراهم نشده است.»

آن‌ها با بیان این‌که پی‌گیری نشدن مشکلات‌شان باعث استمرار اعتراضات شده است، افزوده‌اند: «تصور ما این بود که مسوولان شهرستانی پی‌گیر وضعیت شغلی ما خواهند شد. استانداری مخالف بی‌کاری کارگران است. به همین دلیل در پی درخواست از مسوولان این نهاد دولتی برای پی‌گیری وضعیت پرداخت مطالبات، آن‌ها به ما قول دادند با تغییر مالکیت کارخانه، فعالیت تولیدی کنتورسازی از سر گرفته شود. چرا که کارخانه مشکلی برای تولید ندارد و کارگران نیز تا پایان اسفند ماه سال گذشته در این کارخانه مشغول به کار بوده‌اند.»

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.