ایش، ایو، آزادلیق

فعال مدنی ساکن ارومیه به شش سال حبس محکوم شد.

0

«علی عزیزی» فعال مدنی ساکن ارومیه و از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی «فتح نژاد»، علی عزیزی را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «عضویت در گروه غیرقانونی گاماج» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

این حکم به‌صورت شفاهی به «اصغر محمدی» وکیل آقای عزیزی ابلاغ شده است.

علی عزیزی در بیست و هشت آبان ۹۸ با یورش نیروهای امنیتی به محل کار خود در ارومیه بازداشت شد. این فعال مدنی پس بازجویی همان روز به قید وثیقه آزاد شد. بااین‌وجود بار دیگر در ۴ اسفندماه ۹۸ توسط مأموران امنیتی در منزل پدری خود در ارومیه بازداشت و پس از انتقال به زندان مرکزی تبریز، در تاریخ ۶ فروردین ۹۹ با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از این زندان آزاد شد.

آقای عزیزی در تیر سال جاری نیز پس از حضور در شعبه ۱۶ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب تبریز جهت ارائه آخرین دفاع با اتهام «نشر اکاذیب در فضای مجازی» مواجه شد و بازپرس پرونده میزان مبلغ وثیقه آقای عزیزی را از ۵۰۰ میلیون تومان به ۶۵۰ میلیون تومان افزایش داد.

همچنین علی عزیزی در حالی به اتهام عضویت در گروه «گاماج» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم‌شده است که در ماده ۸ اساسنامه این حزب آمده است: «به دلایل امنیتی، تشکیلاتمان هیچ عضوی و یا نماینده‌ای در آذربایجان و داخل مرزهای ایران نخواهد داشت.»

پیش‌تر عفو بین‌الملل در بخشی از گزارش منتشرشده در خصوص حوادث آبان ۹۸ با عنوان «ویرانگران انسانیت» درباره علی عزیزی نوشته است: «علی عزیزی در صورت زندانی شدن، زندانی عقیدتی به شمار می‌رود چراکه صرفاً به دلیل بهره‌گیری مسالمت‌آمیز از حقوق خود برای برخورداری از آزادی بیان، تشکل و تجمع مسالمت‌آمیز زندانی می‌شود.»

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.